Buradasın: Anasayfa // Dama Oyunlari // Dama Nasıl Oynanır?

Dama Nasıl Oynanır?Uzun bir geçmişi olan bu zeka oyunu, satranç tahtasında yani 8×8 olarak karelere bölünmüş bir tahta üzerinde oynanır. Taşlarlarınızla diğer taşların üzerinden atlayarak oynanan oyun arkadaşlarınızla eğlenceli vakitler geçirmek için ideal bir zeka oyunudur.

Başlarken oyunda 32 tane pul vardır. Bunların yarısı siyah, yarısı beyaz renklidir. İki kişiyle oynanan bu oyunda amaç en kısa sürede en az taş feda ederek rakibin taşlarını toplamaktır.

Dama uzun geçmişi sebebiyle birçok değişikliğe uğramıştır. Oyunda ileriye yönelik hamleler ve rakibin açığını bulmak, açık yapmıyorsa da onu açık yapmaya zorlamak ön plandadır. Hızlı oynanan bir oyundur. Ayrıca çok basittir.

Rakibin alanın en gerisine ulaşan taşınız, joker görevi görür. Yani 8lik bir seriyi tamamen almanızı sağlıyor. Ayrı bir dille söyleyecek olursak, çapraz hariç her yöne gidebilir ve rakip taşları toplayabilirsiniz.

Dama dizilimini şöyle anlatabiliriz. Satranç dizilimini herkes bilir. En geride bir boşluk bırakarak yani taşları bir sıra ileriye koyarak dizilir.

Bu zevkli zeka oyununda rakibinizi yenmeniz ve eğlenceli vakitler geçirmeniz dileklerimizle (: iyi eğlenceler…

Etiketler:

3 Cevap to " Dama Nasıl Oynanır? "

 1. Sims 3 diyor ki:

  As sad as it was, Ron and Jessica had to leave to
  start their own family. I had Micheal become top-notch chef, having skilled to 10 in cooking,
  and also skilled to 10 in handiness. Inappropriate ICF settings.

 2. irem diyor ki:

  Ben böyle olduğunu bilmiyodum.her sitede farklı bişey yazıyo.az sonra dayımla oynucaz.nasıl oynancağını bilmiyom.neyse dayıma sorarım

 3. melike diyor ki:

  fı46red78ws5hgy0dnu

Cevap / Yorum yazın