Buradasın: Anasayfa // Diğer Oyunlar // Pis Yedili Nasıl Oynanır?

Pis Yedili Nasıl Oynanır?Pis Yedili arkadaşlarınızla vakit geçirmek için oynayabileceğiniz güzel bir iskambil oyunudur. 4 oyuncu ve 2 deste kart ile oynanır. Oyuna başlayan oyuncu 8, diğer oyuncular 7 kartla başlar.

Genel Olarak
Tüm oyuncular ellerindeki kartları diğerlerindenden önce bitirmeye çalışırlar. Oyun saat yönünde başlar. Her 10’lu atıldığında akış yönü tersine döner. Oyuna Sinek ile başlanır ve tüm oyuncular ilk turda Sinek atmak zorundadır.( İlk turda pas denemez. ) Vale oyun değiştirmez. Yedi atılabilir. As atılabilir. En son atılmış olan kağıt cinsinden (sinek,maça vb) veya aynı rakamdan (3, 5 , A vb) oynamak zorunludur.
Diğer Kurallar
Sıra kendine gelen oyuncu elinde atabileceği bir kart yoksa ortadan kart çeker. Üç kart çektikten sonra pas deme hakkı vardır. As atan oyuncu tekrar oynar. Vale her zaman atılabilir. Vale atan oyuncu takip edilecek rengi (sinek,maça vb) belirler. Yere 7 atıldığında eğer sıradaki oyuncunun elinde 7 yoksa 3 adet kağıt çeker. Eğer elinde 7 varsa kağıt çekmeden yere atabilir. Bu durumda bir sonraki oyuncu 6 adet kağıt çeker ya da o da 7 atar. Kağıt çekmek zorunda kalan oyuncu yerde birikmiş her 7 için 3’er adet kağıt çeker.
Ceza Puanları
Oyunculardan herhangi birinde kağıt kalmadığında el sona erer. Diğer oyuncuların ellerindeki kağıtlar kendilerine ceza puanı olarak yazılır. Elinde 7’li kalan oyuncu, elindeki her 7’li için 3’er adet kağıt çeker. Çektikleri arasında 7’li gelirse onlar için de 3’er adet çeker. As, 10’lu, Vale ve 7’li yirmişer puan, diğer tüm kağıtlar kendi değerleri kadardır. Eli bitiren oyuncu son olarak yere Vale veya 7’li atmışsa, ceza puanları 3 katı yazılır. 11 el sonunda, en az ceza puanı alan oyuncu kazanan ilan edilir.

Kaybedenlere güzel cezalar verebileceğiniz oyunda iyi eğlenceler dileriz (:

Bu yazı için etiket bulunmamakta.

2 Cevap to " Pis Yedili Nasıl Oynanır? "

  1. emine diyor ki:

    sisi isliyorom ama babam işim vermiyo

  2. behiye diyor ki:

    ask ve tutku oldukdan surece hersey guzel olur

Cevap / Yorum yazın